آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
مهر
16
1389

چگونگي پيدايش فوتبال در ايران - قسمت دوم

 

 

برسي چگونگي پيدايش فوتبال در ايران

يك عكس تاريخ فوتبال ايران را زير سوال برد

 

 

همانگونه كه در مقاله تاريخچه فوتبال ايران گفته شد، فوتبال برای اولین بار توسط انگلیسی‌های مقیم ایران در برخی شهر های جنوبی به واسطه حضور ملوانان کشتی‌های خارجی در بنادر خرمشهر، بوشهر، بندرعباس و ... و در پایتخت به واسطه حضور سفارتخانه انگلستان اعضای سفارت انگلیس، بانک شاهی و تلگرافخانه - هندویوروپ و... كه اوقات فراغت خود را با فوتبال می‌گذراندند به مردم معرفی شده است.و هیچ نامی از اصفهان به عنوان مبدا فوتبال ذكر نشده چون نه پایتخت است و نه صاحب بنادر كشتیرانی...اما این تصویر مطلب دیگری را بیان میكند.هیچ فرضیه ای وجود ندارد كه به ما اثبات كند در تاریخ ذكر شده مردم اصفهان با شمایلی كه ملاحظه میكنید صاحب یك تیم «فوتبال» باشند.
طبق اسناد موجود در كتب تاریخی طهرانی ها كه به واسطه دسترسی به محل هایی مانند میدان مشق كه بازی فوتبال توسط كاركنان سفارتخانه به سبك امروزی در آن انجام میشده است امكان بیشتری برای دسترسی به این مهم (تشكیل تیم فوتبال) داشته اند ولی سوال اینجاست كه اصفهانی ها در آن روزها چطور به آن دست یافتند؟!
در طهران آنروز به  حوالی سالهای 1300 - 1280 مردم بازی خاصی را دنبال می گردند كه چلتوپ (نه فوتبال) نام داشت .آنها قطعه های لاستیكی را معروف به «قنبل لاستیك » تهیه می كردند و با پیچیدن پارچه دور آن شكل و كیفیت توپ را به آن می بخشیدند و سپس (با چوب) به آن ضربه می زدند.
در كتب تاریخی تصویری از اولین تیم فوتبال در ایراندر زمان قاجار و بسال 1289 وجود دارد (یعنی همان تاریخ ذكر شده در تصویر بالا) و از طرفی با مقایسه این دو تصویر متوجه میشویم افرار حاضر در تصویر تیم اصفهانی برای بازی فوتبال به مراتب مدرنتر و امروزی تر از تیم طهرانی هستند.
هرچند كه نام اولین تیم تاریخ فوتبال ایران هنوز مشخص نیست و فقط  اطلاع داریم در پایان دوره قاجاریه(1289) برای قدردانی از کوشش های برادران سردارخان که تحصیل کرده بلژیک بودند و درامر بسط و گسترش فوتبال نقش داشتند، یک تیم تشکیل شد. بازیکنان معروف آن تیم" برادران مفتاح"،" اکبر توفان"،" پان اسدالله"، "رضا والی کلانتری"، "هراند گالوستیان" و" گالیک هاراتونیان" بودند. ولی تیم اصفهانی، صاحبِ نام است (تیم فوتبال جوانان اصفهان) ولی از هیچ یك از بازیكنان حاضر در تصویر هیچ گونه اطلاعاتی در دست نیست!
به لباس افرادی كه درعكس هستند هم توجه كنید. هیچ كدام شورت ورزشی بر تن ندارند، اما تعدادی از شلوارها كوتاه است و جوراب بلند فوتبال نیز پای تعدادی از نفرات دیده می شود. نوع و جنس توپ چرمی، هشت تیكه است اما به قیافه بعضی از بازیكنان نمی آید كه جوان باشند، شاید بتوان آنها را داور یا مربی و سرپرست فرض نمود.
در كل ۳۰ نفر در عكس دیده می شود كه تعدادی از آنها نوجوان و تماشاچی هستند و در پشت افراد اصلی در عكس كوچك دیده می شوند.
قدمت عكس بازگوكننده این مطلب است كه مربوط به بیش از یك قرن پیش است، در حالی كه فوتبال از ابتدا كه به ایران آورده شده بود، اصلا به اصفهان نرفت.
پس چرا چندین سال زودتر از اینكه بنا به گفته اسناد تاریخی فوتبال به اصفهان برده شود، در اصفهان با شكل و شمایلی كه ملاحظه می كنید فوتبال بازی می شده است! در واقع فوتبال به شكل مبدا مورد نظر از سال ۱۳۱۳ و با تاسیس «انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی» در شهرستان ها گسترش یافت ولی عكس بالا بیانگر این است كه 25 سال قبل از تاسیس این انجمن اصفهانی ها فوتبال بازی میكرده اند!
در ۲۷ فروردین سال ۱۳۱۳ هیأتی به عنوان انجمن پیشاهنگی و تربیت بدنی مسئولیت فوتبال را به عهده داشت.
ابوالفضل صدری نویسنده كتاب تاریخ ورزش ایران كه در سال ۱۳۴۰ منتشر شد تأكید دارد كه فوتبال از سال ۱۳۱۳ در ایران و تهران شكل گرفت و شخص صدری نیز دبیر هیأت فوتبال (پیشاهنگی) بوده است و سابقه دیگری در دیگر شهرها وجود ندارد و پس از این سال شعبات انجمن فوتبال در بقیه استانها و شهرستانها و بخش ها تأسیس شد و كلیه شهرداریها نیز نیم درصد از عواید خود را به انجمن های ورزشی فوتبال اختصاص دادند.
به هر جهت از نظر تاریخی این عكس ما را دچار تردید و دوگانگی در مورد تاریخ و مبدأ فوتبال در ایران كرده است كه در آینده و با تحقیقات بیشتر درباره آن به صورت مستند خواهیم نوشت. متأسفانه هیچ یك از افراد موجود در عكس در قید حیات نیستند و هیچ یك تابحال شناخته نشده اند. اگر كسی شناختی از نفرات حاضر در عكس داشت می تواند با ProSoccer تماس بگیرد و ما را در ارائه اطلاعات دقیقتر از مبدا فوتبال ایران یاری رساند... .

 

 

0 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

    هیچ نظری برای این مطلب ارسال نشده است ! اولین نفر باشید ...

فرستادن دیدگاه


برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

پیوند ها

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور

مدیران سایت