آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
بهمن
16
1389

پنجمین دوره مسابقات لیگ برتر - فصل 85-84

 

 پنجمین دوره مسابقات لیگ برتر -  فصل 85-84

    اسب آبی در مراسم قهرمانی آبی ها!
  

 

لیگ سال 84، از روز دهم شهریورماه سال 84 با شرکت 16 تیم آغاز شد.
تیم‌های استقلال ، پاس ، سایپا ، صباباتری، ابومسلم، ذوب‌آهن  سپاهان ، فولاد ، پرسپولیس ، فجر شهید سپاسی ، ملوان انزلی ، استقلال اهواز ، راه‌آهن ، برق شیراز ، شموشك نوشهر  و شهید قندی یزد  تیم‌های لیگ این سال بودند.
با توجه به صعود تیم ملی ایران به جام جهانی و شرکت در اردوهای آماده سازی و دیدار های تدارکاتی لیگ امسال باید فشرده تر از سال های قبل برگزار میشد ولی وقفه های بسیار در طول رقابت ها باعث نشد که لیگ با بی برنامگی به پایان برسد که این مسئله در انتهای فصل تعجب همگان را برانگیخت! و مسئولان فدراسیون که از این مساله را باعث غرور و افتخار خود میدانستند تصمیم به برگزاری لیگ ششم با شرکت 18 تیم کردند!!
پنجمین دوره رقابت‌های لیگ برتر باشگاه‌های کشور در حالی آغاز شد که همانند 3 فصل گذشته، قهرمان دوره قبلی لیگ، فولاد خوزرستان، لیگ را با نتایج ضعیف شروع کرد تا قانون نانوشته سقوط قهرمانان ادامه دار باشد.
در این مسابقات باردیگر پاس و استقلال از همان روزهای نخست خود را به عنوان مدعی قهرمانی معرفی کردند و تا هفته‌های پایانی لیگ هم این رقابت‌ ادامه داشت اما اینبار این سبزپوشان تهرانی بودند که ناکام ماندند تا پروژه برنامه 3 ساله قلعه نویی در استقلال با قهرمانی پایان خوشی داشته باشد.
در این فصل در پایان هفته بیست و پنجم، پاس و استقلال در امتیاز 48 مساوی بودند اما شکست غیرمنتظره 3 بر صفر پاس برابر ذوب آهن در اصفهان و متعاقب آن تساوی پر حرف و حدیث 4 بر 4 برابر سپاهان(مسابقه ای که تا دقیقه 83 با نتیجه 4 بر 2 به سود پاس در جریان بود اما در عرض دو دقیقه و با اشتباه کمک داور به تساوی تبدیل شد)، باعث شد پاسی ها صدرجدول را به استقلالی ها بسپارند.
در هفته آخر این دوره از لیگ هم، استقلال 56 امتیازی در ورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی با نتیجه 4 بر یک از سد برق گذشت تا پیروزی 4 بر 2 پاس در زمین صبا بی تاثیرمانده و آبی پوشان تهران با یک امتیاز بیشتر از سبزپوشان جام قهرمانی را بالای سرببرند.استقلال با قلعه‌نویی سه سال در كورس قهرمانی بود و بالاخره در آخرین روز لیگ پنجم به عنوان قهرمانی دست یافت که ضمن انتقام گرفتن از تیم پاس، پروژه برنامه 3 ساله اش را با موفقیت به پایان رساند.باآغاز و در اردیبهشت 85 در آستانه جام جهانی به پایان رسید.

 


در تیم استقلال 84، وحید طالب لو، سید مهدی رحمتی، امیر حسین صادقی، محمود فکری، آگوستین گیلا ئوری، علیرضا منصوریان، اصغر طالب نسب، مرتضی ابراهیمی، حسین کاظمی، سعید لطفی، فرزاد مجیدی، علیرضا اکبرپور، پیروز قربانی، مهدی امیر آبادی، رضا عنایتی، علیرضا واحدی نیکبخت، سبو شهبازیان، شاهین خیری، مرتضی هاشمی زاده، رامین محرم نژاد، مجتبی جباری، سیاوش اکبرپور،  میثم با ئو و پیمان نادری و... حاضر بودند.
امیر قلعه‌نویی هم در این سال سرمربی استقلال بود كه به وعده اش (‌برنامه سه ساله برای قهرمانی ) عمل كرد. دكتر قریب مدیرعامل این تیم بود.
خاطره انگیزه‌ترین دیدار این سال، دیدار پایانی لیگ میان دو تیم استقلال و برق شیراز بود كه استقلال با نتیجه پیروزی كوبنده چهار بر یك برابر حریف در روز اول اردیبهشت سال 85 جشن قهرمانی گرفت. آبی‌ها سال‌ها داغ ناكامی در قدم‌های آخر را چشیده بودند و آن روز برای حمایت تیم شان بسیج شدند. حاصل این اشتیاق جمعیت 200 هزار نفری پشت درب‌های آزادی بود كه به خانه‌های شان راهنمایی شدند چون دیگر جایی در سكوها و دیوارهای آزادی نمانده بود. یك اسب كه هنوز معلوم نشده چگونه وارد محوطه زمین چمن شده بود، نكته خاطره انگیزه مراسم باشكوه اهدای جام شد.
البته یکی از مهمترین اتفاقات دیگر این لیگ در هفته بیست و یک رخ داد که در جریان دیدار سایپا با ذوب آهن، سرمربی تیم اصفهانی به اشتباه 4 بازیکن خارجی را به میدان فرستاد و پس از کش و قوس‌های بسیار در نهایت کمیته انضباطی تنها یک امتیاز آن دیدار که با تساوی بدون گل به پایان رسیده بود را از تیم ذوب آهن کم کرد.
ضمن اینکه در این فصل شکایت تیم صنعت نفت آبادان از تیم راه آهن که در دیوان عدالت اداری مطرح شد و همچنین طولانی شدن مسابقات و برگزاری فینال جام حذفی پس از مسابقات جام جهانی از دیگر اتفاقات مهم این مسابقات بود.
از سوی دیگر در مرحله پلی آف لیگ دسته اول هم تیم‌های پیکان با برتری برابر پگاه و مس کرمان با غلبه بر هما، جواز حضور در لیگ ششم را کسب کردند و تیم‌های قعرنشین لیگ برتر، شموشک و شهید قندی، به دسته پائین‌تر سقوط کردند.
در لیگ سال 84، نفراتی مثل غلامرضا عنایتی و مجتبی جباری از تیم استقلال و جواد نكونام از تیم پاس سه بازیكن برتر مسابقات لیگ این سال بودند.
رضا عنایتی مهاجم تیم فوتبال استقلال با 21 گل زده برای دومین فصل متوالی و سومین بار در لیگ برتر عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داد و رکورد آقای گلی تاریخی که با 20 گل در اختیار فرشاد پیوس بود، را شکست. فریدون فضلی با 17 گل و مهدی رجب زاده با 14 گل رده‌های بعدی این جدول را به خود اختصاص دادند.

لیگ پنجم در پنجره ی آمار و ارقام:
تعداد تیم ها: 16 تیم در یک گروه - بازی ها به صورت رفت وبرگشت
تاریخ  شروع مسابقات: پنجشنبه 10/6/1384
تاریخ پایان مسابقات: جمعه 21/2/1385
تعداد بازی ها: 240 بازی
تعداد گل ها: 524 گل
بهترین خط حمله: پاس تهران با 54 گل زده
ضعیف ترین خط حمله: شموشک نوشهر با 19 گل زده
بهترین خط دفاع: استقلال تهران با 17 گل خورده
ضعیف ترین خط دفاع: استقلال اهواز، قندی یزد و راه آهن تهران با 43 گل خورده
بیشترین برد: استقلال و پاس (16 برد)
کمترین برد: شموشک نوشهر و قندی یزد (4 برد)
پرگل ترین بازی:پاس 4-سپاهان 4 (هفته 27)و پاس 7- فولاد 1 (هفته 24)
پنالتی های گل شده: 49 ضربه
بهترین پنالتی زن: علی انصاریان (پرسپولیس)با4  ضربه پنالتی منجر به گل
بهترین پنالتی گیر: وحید طالب لو (استقلال تهران)با مهار 3 ضربه پنالتی
تعداد اخطارها: 912 کارت زرد
بیشترین کارت زرد: فجرشهید سپاسی با 71 کارت زرد
تعداد اخراج ها: 82 مورد
بیشترین کارت قرمز: فولاد خوزستان با 9  کارت قرمز
تیم اخلاق: ملوان انزلی با یک کارت قرمز و 42 کارت زرد
بهترین بازیکن: مجتبی جباری (استقلال تهران)
بیشترین پاس گل:  غلامرضا عیدی زاده (استقلال اهواز)با 12 پاس گل

بهترین گلزنان لیگ برتر چهارم
21 گل: رضا عنایتی (استقلال تهران)
17 گل: فریدون فضلی (استقلال اهواز)
14 گل: مهدی رجب زاده (ذوب آهن اصفهان)
12 گل: جواد کاظمیان (پرسپولیس)
11 گل: علی دایی (صباباتری)و سیاوش اکبرپور (استقلال تهران)
10 گل: حسین بادامکی (ابومسلم)و رسول خطیبی (سپاهان)
9 گل: هادی اصغری (راه آهن)، محمد غلامی (ملوان)و علی انصاریان (پرسپولیس)

0 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

    هیچ نظری برای این مطلب ارسال نشده است ! اولین نفر باشید ...

فرستادن دیدگاه


برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

پیوند ها

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور

مدیران سایت