آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
بهمن
17
1389

هفتمین دوره مسابقات لیگ برتر - فصل 87-86

 

 هفتمین دوره مسابقات لیگ برتر -  فصل 87-86   

رویای سرخپوشان، كابوس زردپوشان
امپراشیر
برنده ماراتن نفسگیر زرد و قرمز...

  

 

با تصمیم کمیته انتقالی، هفتمین دوره رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور با اضافه شدن 2 تیم و 18 تیم آغاز شد، مسابقاتی که یک تازه وارد بزرگ به نام "افشین قطبی" داشت.
در این سال با تصمیم مسئولان دولتی و ورزشی و برای تمرکز زدایی فوتبال، چندین تیم تهرانی به شهرهای مختلف منتقل شدند که انتقال تیم پاس تهران، یکی از تاریخی‌ترین تیم‌های پایتخت به همدان، حاشیه‌های بسیاری را در پی داشت و حتی بازیکنانی نظیر وحید هاشمیان، جواد نکونام و بسیاری از پیشکسوتان این تیم مطرح تهرانی به این موضوع اعتراض کردند.
در این بین تیم صباباتری به قم منتقل شد، پیکان به قزوین و راه آهن هم به شهرری رفت تا ضمن به دست آوردن تماشاگر، فوتبال از تهران به شهرستان‌های فرستاده شود.
18تیم لیگ 86 عبارت بودند از: پرسپولیس ، سپاهان ، صباباتری ، ابومسلم ، پاس ، ذوب‌آهن ، پیكان، استقلال اهواز ، مس كرمان ، برق شیراز ، سایپا ، راه‌آهن ، استقلال ، فجر شهید سپاسی ، پگاه ، ملوان ، صنعت نفت آبادان ، شیرین فراز كرمانشاه.
استقلال هم فصلی پر حاشیه ای را پشت سرگذاشت. ابتدا هدایت این تیم برعهده ناصر حجازی بود اما ناگهان فیروز کریمی سرمربی شد و حجازی مدیر فنی و در روزهای پایانی لیگ قلعه نویی هدایت آبی پوشان را برعهده گرفت و با این تیم رتبه سیزدهم جدول رده بندی لیگ برتر(بدترین عنوان تاریخ فعالیت استقلال در رقابت های لیگ برتر) را کسب کرد اما این مربی با قهرمانی در جام حذفی مرهمی بر دل ریش استقلال گذاشت.
در هفتمین دوره لیگ برتر، هدایت پرسپولیس با مدیریت حبیب کاشانی ، به افشین قطبی سپرده شد. مربی ای که با ادبیات منحصر به فرد خود، مورد توجه ویژه فوتبالدوستان قرار گرفت.
البته سرخپوشان با این مربی تازه وارد، دوران پر فراز و نشیبی را تجربه کردند اما در نهایت با توجه به ناکامی سپاهان در روزهای پایانی لیگ برتر و امتیازات حساسی که این تیم براحتی از دست داد، در هفته سی و سوم و ما قبل پایانی به 2 امتیازی زردپوشان اصفهانی رسید تا تکلیف قهرمانی لیگ، در بازی هفته پایانی سرخ و زردهای تهران و اصفهان مشخص شود.
ضمن اینکه نباید فراموش کرد به خاطر بدهی‌های باشگاه پرسپولیس به بازیکنان خارجی خود، فیفا 6 امتیاز از این تیم کسر کرد. همچنین به خاطر اتفاقات تلخ بازی نقش جهان و مصدوم شدن سرباز احمدی، کمیته انضباطی 3 امتیاز از سپاهان کسر کرد تا کار به روز آخر کشیده شود.
در آن دیدار تاریخی که روز بیست و دوم مردادماه سال 1387 در ورزشگاه آزادی برگزار شد، ابتدا سرخپوشان با گل دقیقه 17 خلیلی از میهمان خود پیش افتادند اما حاج صفی در دقیقه 30 کار را به تساوی کشاند. بازی با همین نتیجه تا دقیقه 7+90 ادامه داشت که ضربه سر تمام کننده سپهر حیدری، جام را که تا دقایقی پیش رنگ زرد گرفته بود، از چنگ اصفهانی‌ها خارج کرده و پس از 6 فصل ناکامی، پرسپولیسی‌ها طعم مجدد قهرمانی را بچشند.
بدون شک این بازی برترین بازی فصل و اتفاقات آن مانند نبرد پایاپای پرسپولیس و سپاهان برای قهرمانی از عجیب ترین اتفاقات این فصل بود که در ثانیه‌های پایانی این تورنمنت فرسایشی، ردای قهرمانی بردوش سرخپوشان قرار گرفت تا سرخپ.شان پایتخت به نهمین قهرمانی خود در فوتبال ایران دست یابند.قرمزها این عنوان را در حالی بدست آوردند كه شش امتیاز از پرسپولیس به علت مسایل انضباطی در میانه های فصل کسر شده بود.
در تیم قهرمان آخرین لیگ، مهدی واعظی، حسن رودباریان، علیرضا حقیقی، محمدنصرتی، سپهر حیدری، نبی‌ا... باقری‌ها، مسعود زارعی، شیث رضایی، علیرضا نیكبخت، پژمان نوری، ژاك الونگ، كریم باقری، حسین بادامكی، عباس آقایی، ماته، محسن خلیلی، فرهاد خیرخواه و... با مربیگری افشین قطبی حضور داشتند.

 


البته با اینکه پرسپولیس در این فصل قهرمان شد اما اختلافات بسیاری روی نیمکت این تیم وجود داشت.پرسپولیس كه فصل را كشان كشان و با وجود اختلاف عمیق میان سرمربی و تیم به سلامت پایان داد اما كدورت میان قطبی و استیلی در برهه‌ای از فصل جایی اوج گرفت كه دو طرف میان بازیكنان به هم به درشتی سخن می‌گفتند. اخراج شیث و نیمكت نشینی مامانی و نیكبخت به زعم مقابله با باند استیلی صورت گرفت و البته نتیجه مثبت درپی داشت.جالب اینکه پس از قهرمانی سرخپوشان هم قطبی و هم حبیب کاشانی اعلام استعفا دادند!
در پایان این مسابقات تیم‌های صنعت نفت آبادان با 35 امتیاز و شیرین فراز کرمانشاه با 21 امتیاز به دسته پایین تر سقوط کردند و تیم‌های سپاهان نوین و پیام مشهد جواز حضور در لیگ برتر را کسب کردند. البته فولادی ها با خرید امتیاز تیم سپاهان نوین، در روزهای پایانی فصل نقل و انتقالات لیگ هشتم، به جمع تیم‌های هشتمین دوره لیگ برتر اضافه شدند.
بهترین بازیكنان این دوره از رقابت‌ها، محسن خلیلی و علیرضا نیكبخت از پرسپولیس، داوود حقی از استقلال اهواز و ایوان پتروویچ از تیم ابومسلم مشهد بودند.
محسن خلیلی و هادی اصغری مهاجمان تیم های فوتبال پرسپولیس و راه آهن با 18 گل زده عنوان آقای گلی هفتمین دوره لیگ برتر را به خود اختصاص دادند اما نتوانستند رکورد 21 گل رضا عنایتی را بشکنند.

 

 

رویای سرخپوشان، كابوس زردپوشان

تلاش دیگر فایده‌ای نداشت و این این كمتر از یك دقیقه باقیمانده نمی‌توانست تغییری در نتیجه بازی حساس بگذارد تا بدین شكل ژوران ویرا و شاگردانش جام قهرمانی را در تهران جا بگذارند و راهی نصف جهان شوند. رویای سرخپوشان، كابوس زردپوشان شد.

 


صد هزار تماشاگر به ورزشگاه آزادی آمده بود تا فتح لیگ برتر را توسط سرخپوشان به نظاره بنشینند اما این اتفاق آنقدر به طول انجامید كه كم‌كم پرسپولیسی‌ها ناامید شوند. سپاهان سابقه درهم كوبیدن بزرگان را در میان صدهزار تماشاچی مجموعه ورزشی آزادی در كارنامه دارد و همین مسئله باعث شده بود پس از گل تساوی احسان حاج‌صفی برای زردپوشان، اهالی نصف جهان برای یادآوری گذشته‌ها در لاك دفاعی فرو بروند و یازده نفره دفاع كنند.
تاكتیك دفاعی سپاهان با كنترل بازی و كاهش سرعت دیدار همراه بود كه برای بازیكنان پرسپولیس اخطارهایی را به همراه داشت؛ البته این اخطارها تنها به وقت‌كشی خلاصه نمی‌شد و افزایش برخوردهای بازیكنان و خشنوت بازی نیز در این زمینه كه داور بیشتر دست به جیب شده و برای كنترل بازی متوسل به كارت زرد شود، بی‌تاثیر نبود.
وقت قانونی به پایان رسیده بود تا اصفهانی آمده شوند برابر دیدگان صدهزار و یازده نفر سرخپوش جشن قهرمانی را برگزار كنند و جام قهرمانی را به خانه ببرند اما هفت دقیقه وقت اضافه كافی بود تا نتیجه دیدار آخر به نفع میزبان شود.
قطبی كه آماده بود تا با این شكست چمدان خود را ببندد و نیمكت پرسپولیس را احتمالاً تحویل یك خودی بدهد، با گل سپهر حیدری در دقیقه 6+90 یك نفس راحت كشید تا جای پایش محكم شود.
تلاش دیگر فایده‌ای نداشت و این كمتر از یك دقیقه باقیمانده نمی‌توانست تغییری در نتیجه بازی حساس بگذارد تا بدین شكل ژوران ویرا و شاگردانش جام قهرمانی را در تهران جا بگذارند و راهی نصف جهان شوند. بدین ترتیب رویای سرخپوشان، كابوس زردپوشان شد تا  مسافران نصف جهان علی‌رغم تلاشی كه برای تصاحب عنوان قهرمانی انجام دادند چندان مورد استقبال همشهرِی‌هایشان قرار نگیرند. ویرا باید این قانون را همیشه مدنظر داشته باشد كه در فوتبال لحظه‌ها تعیین كننده است و هر تیمی كه از حمله كردن طفره برود، دست آخر قربانی حمله تیم حریف خواهد شد.
اگر چه افشین قطبی با در دست گرفتن جام قهرمانی لیگ برتر با وجود كسر شش امتیاز تعیین كننده و حواشی این تیم، نشان داد مربی متفاوت بوده و ارزش رقم بالایی كه برای دوره یكساله به او پرداخت شده را دارد؛ اما واقعیت امر آن است كه نمی‌توان از بین‌اللمللی بودن تاكتیك پرسپولیس در راه فتح جام خلیج فارس، سخن به میان آورد چرا كه در صورت عدم وجود حیدری به عنوان ناجی پرسپولیس، قطعاً سرخپوشان در حال حاضر تنها با نایب قهرمانی خوش بودند.

 


پرسپولیس امتیازات فراوانی را در طول این فصل برابر تیم‌های نه چندان مدعی از دست داد كه مطمئناً در صورت حفظ آنها می‌توانست با آرامش بیشتری این جام را از آن خود كند اما با كسر شش امتیاز از این تیم، نیمه شكننده سرخپوشان به نمایش درآمد.
نیمه‌ای كه افشین قطبی تمام توان خود را وقف آن كرد تا در دیدارهای سرنوشت‌ساز اخیر این تیم، پنهان باقی بماند و با حفظ شیرزاه فنی سرخپوشان، قول خود را عملی كند.
به هر ترتیب صد هزار پرسپولیسی كه نتیجه می‌خواستند با رضایت مجموعه ورزشی آزادی را ترك كردند و افشین قطبی و شاگردانش نیز نتیجه یك فصل تلاششان را گرفتند كه به نظر راضی كننده رسید.
اما افسوس ... پرسپولیس که برای حفظ عنوان قهرمانی می‌بایست با حفظ و تقویت نقاط قوت از جمله سرمربی و بازیكنان كلیدی، نیمه شكننده‌اش كه در مواقع بحرانی به سراغ این تیم می‌آید را ترمیم میکرد و خود را برای حضور قدرتمندانه مجدد در میدان لیگ برتر تقویت میکرد با اتفاقات عجیب پس از قهرمانی که در فوتبال ایران به سراغ همه تیم ها می آید روبرو شد و با یک تركیب و کادر فنی از هم گسیخته پا به لیگ هشتم حرفه ای گذاشت...

0 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

    هیچ نظری برای این مطلب ارسال نشده است ! اولین نفر باشید ...

فرستادن دیدگاه


برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

پیوند ها

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور

مدیران سایت