آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
بهمن
17
1389

نهمین دوره مسابقات لیگ برتر - فصل 89-88

 

 نهمین دوره مسابقات لیگ برتر -  فصل 89-88   

43 سرمربی برای لیگ 18 تیمی!
کوتای زردِ سپاه ژنرال
 

  

 

سوت آغاز لیگ نهم در روز 16 مرداد 88 با دیدار تیم های استقلال و سپاهان دو ورزشگاه خال از تماشاگر آزادی زده شد.در این بازی که با پیروزی 1 بر صفر آبی پوشان همراه بود، امیر قلعه نویی که سال ها هدایت استقلال را برعهده داشت اینبار مقابل این تیم قرار گرفته بود که این باعث شده بود این بازی بیشتر جنبه حیثیتی بگیرد.
سرمربی سابق آبی پوشان پس از قهرمانی در لیگ هشتم، به دلیل اختلاف با مدیر عامل استقلال به سپاهان رفت. از آن پس جنگ لفظی این دو آغاز شد و آنقدر بالا گرفت تا اولین بازی دو تیم، فراتراز جدال همیشگی فوتبال تهران و اصفهان، به دیداری کاملا حیثیتی تبدیل شود.
در این فصل، استقلال با هدایت صمد مرفاوی مدافع عنوان قهرمانی است و سپاهان با سرمربی قهرمان و عملکرد قابل توجهش در فصل نقل و انتقالات از جدی ترین مدعی هاست.
دیدار حساس دو تیم در ورزشگاه آزادی تماشاگر نداشت، زیرا کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با جریمه استقلال حکم به برگزاری بازی برابر سکوهای خالی داده بود.
از همان ابتدا مشخص بود که استقلال و سپاهان اصلی ترین مدعیان هستند.پرسپولیس هم در این فصل نمایش چندان خوبی نداشت تا ضعیفترین پرسپولیس تمامی ادوار لیگ برتر لقب بگیرد. این تیم در پنج هفته پیاپی لیگ با دریافت 13 گل خورده فقط دو گل زده داشت. قرمز پوشان پایتخت برابر مس کرمان، سپاهان اصفهان، پیکان قزوین، تراکتور سازی تبریز و صبای قم شکست خورده و به رده هفتم لیگ برتر رسیده بودند.تا پیش از این پرسپولیس در ضعیف ترین دوران حضور خود در لیگ برتر طی فصول سوم، پنجم و هشتم بیش از دو بازی پی در پی شکست نخورده بود و این نیاز به تغییرات در پرسپولیس را دو چندان کرده بود.علی دایی شانزدهم دی، سرمربی پرسپولیس شد تا پس از ۹ ماه دوری مجدداً به فوتبال برگردد. ۱۰ روز بعد، پرسپولیس در بوشهر شکستی سنگین را متحمل شد و ۴-۱ به شاهین باخت. بوشهری ها اعلام کردند به یمن این پیروزی، تمبر یادبود تیم شاهین بوشهر با تصویری از ترکیب ۱۱ نفره این تیم منتشر خواهد شد.

 اما اتفاق جالب دیگری که در این دوره رخ داد رقم خوردن نتیجه ای غیر از یک بر یک در داربی پایتخت بود.سنت حفظ این نتیجه در بازی رفت حفظ شد اما در بازی برگشت اوضاع متفاوت بود.
بعد از شش تساوی پی در پی ۱-۱، سرانجام داربی تهران با نتیجه ای متفاوت به پایان رسید.در شصت و هشتمین داربی تهران که به قضاوت سعید مظفری زاده برگزار شد پرسپولیس با شلیک سهمگین کریم باقری کاپیتان ۳۶ ساله اش در دقیقه ۸۵، طلسم تساوی ها را فرو ریخت. چاقوکشی برخی تماشاگران در بیرون از ورزشگاه، بازداشت عده ای از هواداران دو تیم و ۴۳ مصدوم، از جمله حوادث مهم شصت و هشتمین داربی تهران بود .در حین بازی دعوای شیث رضایی و علیرضا حقیقی، اگرچه با واکنش داور مواجه نشد اما کمیته انضباطی هر دو را با به محرومیت و جریمه نقدی محکوم کرد. پس از بازی هم یکی از ماوران حراست ورزشگاه با علیرضا حقیقی زد و خورد کرد.
معاون فنی اورژانس تهران گفت این بازی در مجموع ۴۳ مصدوم داشت. البته هیچ فردی با مصدومیت ناشی از نزاع و درگیری به آمبولانس‌های مستقر در ورزشگاه آزادی مراجعه نکرد.
نکته دیگر این بود که این داربی کم تماشاگر ترین داربی پس از انقلاب بود. اگر داربی هفتم بهمن ۱۳۷۳ در بندرعباس که به حکم کمیته انضباطی، بدون حضور تماشاگران برگزار شد را در نظر نگیریم، بازی امروز، کم تماشاگرترین داربی ۳۰ سال اخیر بود. حدود ۶۰ هزار نفر نظاره گر داربی شماره ۶۸ تهران بودند.

 

سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان و نیایج خیره کننده زرد پوشان در لیگ، پیش بینی ها به حقیقت پیوست و سپاهان توانست فاتح نهمین دوره این جام لقب بگیرد تا در کنار سرخابی‌های تهران نخستین تیم شهرستانی و سومین تیم فوتبال ایران باشد که این جام را دو مرتبه بالای سر برده است. عماد رضا مهاجم عراقی سپاهان نیز توانست با 19 گل زده آقای گل بازی ها شود.
تیم فوتبال سپاهان اصفهان دو هفته مانده به پایان بازی ها با تساوی مقابل ابومسلم مشهد، 63 امتیازی شد و عنوان قهرمانی نهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را نصیب خود کرد. همچنین سقوط تیم های استقلال اهواز و ابومسلم مشهد به دسته اول مسجل شد.س
مصاحبه سرمربی سپاهان در پایان بازی جالب توجه بود.امیر قلعه‌ نویی در پایان بازی گفت: "من با امام رضا لابی کردم. پولی به آقا امام رضا دادم. آن هایی که به داوری ‌های بازی سپاهان ایراد می ‌گرفتند بدانند داوری ‌های ما الهی بود."
قلعه نویی گفت: "آدم‌ های سیاسی که به این فوتبال می ‌آیند و از قدرت‌های سیاسی خود استفاده می ‌کنند از این فوتبال می ‌روند. این آدم‌های سیاسی در این فوتبال یک تاریخ مصرفی دارند و من برای فوتبالی ‌هایی که خود را به این سیاسی ‌ها فروختند متاسفم."
سپاهان پیش از این در فصل ۸۲-۸۱ نیز با سرمربیگری فرهاد کاظمی موفق به فتح این جام شده بود.

 

 

۴۳ سرمربی برای لیگ برتر ۱۸ تیمی ایران!
اما جالب ترین این دوره از لیگ آمار بالای اخراج سرمربی بود
این پروژه با همکاری تمامی تیم های حاضر در لیگ از هفته ششم و با اخراج حمید کللی فرد سرمربی شاهین بوشهر آغاز شد!
طبق آمار، برخی سرمربیان مثل احمدزاده در استقلال اهواز یا آذرنیا در تراکتورسازی، بدون آن که روی نیمکت بنشینند، پس از اعلام رسمی خبر انتصاب، جای خود را به گزینه بعدی دادند.در یک مورد جالب هم فرهاد کاظمی به جای منصوریان، با حکم کاظم اولیایی سرمربی پاس همدان شد؛ اما پیش از آن که او روی نیمکت بنشیند اولیایی برکنار شد و مدیرعامل جدید، احکام مدیرعامل قبلی را باطل کرد.
در این فصل، کلیه سرمربیان خارجی شاغل در لیگ برتر نیز از سمت خود برکنار شدند و یا اگر در جریان فصل به یک تیم پیوستند، نتوانستند رضایت مدیران تیمشان را برای همکاری تا پایان فصل جلب کنند.
همچنین در اتفاقی کم سابقه، سرمربیان دو باشگاه ابومسلم و تراکتورسازی که با تیم های خود قطع همکاری کرده بودند، در ادامه فصل مجدداً روی نیمکت همان تیم ها نشستند.
البته مسئول تغییرات سرمربیان در فوتبال ایران، فقط مدیران باشگاه ها نیستند. گروهی موسوم به ستاد منشور اخلاقی که دبیر آن یک روحانی است، برخی سرمربیان را از همکاری با تیم هایشان منع کردند.
نادر دست نشان و اکبر میثاقیان قبل از آغاز فصل از استیل آذین و ابومسلم جدا شدند. فرهاد کاظمی نیز که نتایج خوبی با ابومسلم گرفته بود، به اجبار از این تیم جدا شد. این در حالی است که نمونه مشابه چنین ستادی، در کشورهای دارای لیگ حرفه ای در فوتبال جهان وجود ندارد.
فرهاد کاظمی پس از سقوط ابومسلم به لیگ برتر، ستاد منشور اخلاقی را مسئول مستقیم سقوط نماینده فوتبال خراسان معرفی کرده بود.
سه تیم بالای جدول که از ابتدا تا انتها سرمربی شان را تغییر ندادند، بهترین نتایج را در لیگ امسال گرفته اند.دو تیم ته جدول دارای بیشترین تغییر در طول فصل بوده اند.
در لیگ امسال استقلال اهواز با شش سر مربی در طول لیگ، رکورد زد و ابومسلم با پنج و پاس با چهار سرمربی در رده های بعدی قرار گرفتند!


دیگر حواشی جالب لیگ نهم:
*قبلا از آغاز بای ها و در دوم خرداد 88 امیر قلعه نوعی پس از هفته ها مشاجره لفظی با واعظی آشتیانی، هدایت سپاهان را پذیرفت. اما نبرد لفظی بین دو طرف فروکش نکرد. این دو، قبل از سفر واعظی آشتیانی به مکه، با هم آشتی کردند اما پس از بازگشت او از سفر حج، مشاجره ها دوباره آغاز شد.

*در بازی پرسپولیس با بنیادکار، تماشاگران معترض خواستار جدایی وینگادا سرمربی پرتغالی و عباس انصاری فرد از پرسپولیس شدند اما فقط وینگادا جدا شد.
مصاحبه های عباس انصاری فرد در به توافق رسیدن با سرمربی جدید پرسپولیس از سوژه های داغ فوتبالی در تیر ۸۸ بود. مدیرعامل پرسپولیس، هفته های متمادی خبر از معرفی سرمربی جدید "طی امروز و فردا" می داد. او هشتم تیر به ایسنا گفت: اگر با تاپ مولر به توافق نهایی نرسیم با مربیانی از برزیل یا آرژانتین قرارداد خواهیم بست.
اما تاپ مولر که با پرسپولیس به توافق نهایی رسیده بود، به دلیل تماشای ضرب و شتم معترضان به نتیجه انتخابات در پارک لاله از اتاقش در طبقات فوقانی هتل لاله، بدون خداحافظی از ایران رفت.

*بازیکنان خارجی ابومسلم که از ابتدای فصل از این تیم پول نگرفته بودند، در خوابگاه باشگاه حبس شدند! زیرا به دلیل پرداخت نشدن اجاره بها، ساختمان پلمب شده بود. تعدادی از هواداران ابومسلم از پنجره به بازیکنان خارجی آب و غذا می رساندند.
در جمع طلبکاران باشگاه ابومسلم ، کارگر کارواش که ۱۴ هزار تومان طلبکار بود و ماست بندی که هر روز صبح برای باشگاه ماست می آورده هم دیده می شدند!
*مسعود عنایت رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: برخی مربیان لیگی، به نام داور از باشگاه پول می ‌گیرند! ادعا می ‌کنند که باید مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای امورات داوری کنار بگذارند و حتی این پول را هم از آن تیم دریافت می ‌کنند!

*از سیزدهم خرداد که وینگادا رفت تا دوم مرداد که زلاتکو کرانچار با پرسپولیس قرارداد بست، این باشگاه سرمربی نداشت!
علی کریمی برای تمدید قرارداد با پرسپولیس به هیات فوتبال تهران مراجعه کرد اما گفته شد که دیگر جای خالی در لیست این تیم وجود ندارد.
مدیر برنامه های علی کریمی هم گفت: این پروژه فقط برای دفع کریمی بود. باشگاهی که مشکل مالی دارد چگونه به یک بازیکن برزیلی که حتی یک جلسه هم با تیم تمرین نکرده ۲۰۰ هزار دلار پرداخت می کند!

*در فهرست جدید بازیکنان پرسپولیس، اکبر صغیری بازیکنی که هیچ گاه براین تیم به میدان نرفت قرارداد ۱۵۰ میلیون تومانی امضا کرد. او بعداً با توافق کرانچار از این تیم جدا شد. برای وسلی و تیاگو هم جمعاً یک میلیارد و صد میلیون تومان برای ۲ سال قرار داد بستند که ابهاماتی پیرامون آن، همچنین قرارداد وینگادا در رسانه ها درج شد.

*نیکبخت واحدی از استیل آذین اخراج شد. حشمت مهاجرانی مدیر فنی این تیم گفت: نیکبخت به هیچ عنوان به دستورات و خواسته های کادر فنی توجه نمی کرد.


جدول رده بندی نهایی لیگ نهم:
1- فولاد سپاهان اصفهان (67 امتیاز)
2- ذوب‌آهن اصفهان (61 امتیاز)
3- استقلال تهران (59 امتیاز)
4- پرسپولیس (53 امتیاز)
5- استیل‌آذین تهران (52 امتیاز)
6- صبای قم (48 امتیاز)7- تراکتورسازی تبریز(47 امتیاز)
8- سایپا کرج (46 امتیاز)
9- مس کرمان (42 امتیاز)
10- فولاد خوزستان (42 امتیاز)
11- پیکان قزوین (41 امتیاز)
12- ملوان انزلی (41 امتیاز)
13- شاهین بوشهر (39 امتیاز)
14- پاس همدان (38 امتیاز)
15- راه‌آهن شهرری (38 امتیاز)
16- مقاومت سپاسی شیراز (37 امتیاز)
17- ابومسلم مشهد (32 امتیاز)
18- استقلال اهواز (30 امتیاز)

آقای گل: عماد محمد رضا (فولاد سپاهان) با 19 گل زده
بیشترین برد: فولاد سپاهان (19 برد)
کمترین باخت: فولاد سپاهان و ذوب‌آهن (5 باخت)، بهترین خط حمله: فولاد سپاهان (67 گل زده)
بهترین خط دفاعی: ذوب‌آهن (29 گل خورده)
تیم های سقوط کنده به لیگ آزادگان: مقاومت سپاسی شیراز، ابومسلم مشهد و استقلال اهواز
تیم اخلاق لیگ نهم: شاهین (سه هزار دقیقه بدون کارت قرمز)


لیگ نهم از دریچه آمار و ارقام:
0
 تيم شاهين بوشهر بدون دريافت کارت قرمز به کار خود در ليگ برتر پايان داد. شاهين کمترين تعداد کارت زرد را نيز دريافت کرد.
1
مهرداد کريميان تنها بازيکن ليگ نهم بود که طي يک فصل موفق به گلزني براي دو تيم پاس و سپاسي شد.
2
 يدالله اکبري، جلال رافخايي، علي کريمي، سيعد رمضاني و سيامک سرلک هر کدام دو ضربه پنالتي را براي تيمهاي خود از دست دادند.
2/55
 ميانگين گل در ليگ نهم که همچون فصل گذشته بود. اين عدد بهترين ميانگين در تاريخ ليگ از سال 50 تاکنون است.
3
علي کريمي ستاره تيم استيل آذين با دريافت 3 کارت قرمز رکوردار ليگ نهم شد.
4
 ارشاد يوسفي دروازه بان صباي قم با مهار 4 ضربه پنالتي در ليگ نهم رکوردار شد.
5
فقط 5 بازيکن موفق به حضور در تمام بازيهاي فصل براي تيمهاي خود شدند: پويا سيف پناهي(پاس) محمد منصوري(ذوب آهن)مجتبي ترشيز(تراکتورسازي) محسن ايران نژاد(شاهين) ميرهاني هاشمي(سپاسي)
6
 فولاد خوزستان با از دست دادن 6 ضربه پنالتي رکورد جديدي را در ليگ نهم بر جاي گذاشت.
7
 تيمهاي سقوط کرده ابومسلم و استقلال اهواز با 7 برد کمترين تعداد پيروزي را در ليگ نهم داشتند.
8
 بيشترين گل به ثمر رسيده در يک بازي که مربوط به بازيهاي مس- استيل آذين(2-6) و استقلال اهواز- سايپا(4-4) بود.
10
 داود حقي با گل کردن 10 ضربه پنالتي همچون فصل پيش بهترين پنالتي زن ليگ نهم شد.
11
 تعداد گل به خودي هاي ليگ نهم.
12
علي کريمي بازيکن تيم استيل آذين با دريافت 9 کارت زرد و 3 کارت قرمز خشن ترين بازيکن ليگ نهم لقب گرفت.
13
 بيشترين تعداد پنالتي گرفته شده براي يک تيم متعلق به صباي قم بود که 11 ضربه ان گل و 2 ضربه نيز به هدر رفت.
14
 خسرو حيدري هافبک راست تيم استقلال تهران با ارسال 14 پاس گل برترين پاسور ليگ نهم شناخته شد.
19
 فرهاد خيرخواه مهاجم تيم تراکتورسازي و اسماعيل فرهادي مهاجم تيم ذوب آهن 19 بار در جزيان بازي تعويض شدند که رکورد ليگ نهم بود.
20
 تعداد تغييرات انجام شده در کادر فني تيمهاي ليگ برتري. ابومسلم و استقلال اهواز با داشتن 5 مربي در يک فصل رکورد زدند. سپاهان، ذوب آهن، استقلال، پيکان، سايپا و تراکتور نيز تيمهاي بدون تغيير بودند.
21
 تعداد ضربات پنالتي که توسط دروازه بانهاي ليگ نهم مهار شد.
22
 تيم تراکتورسازي در ليگ نهم فقط از 22 بازيکن در ترکيب خود استفاده کرد که کمترين تعداد در بين تيمهاي ليگ برتر بود.
24
 حسين پاپي بازيکن تيم سپاهان 24 بار به عنوان بازيکن تعويضي وارد زمين شد. پاپي کلا 26 بار براي سپاهان بازي کرد!
28
 تعداد بازيهايي که در آن هيچ گلي به ثمر نرسيد و نتيجه مساوي صفر- صفر ثبت شد.
32
 فولاد خوزستان از 32 بازيکن در ترکيب خود استفاده کرد که يک رکورد در بين تيمهاي ليگ برتر بود.
33
 بيشترين گل به ثمر رسيده در يک هفته که مربوط به هفته 26 ليگ برتر بود، همان هفته اي که داربي پايتخت برگزار شد.
36
تعداد ضربات پنالتي به هدر رفته که بجز شاهين، راه آهن و مس ساير تيمها حداقل يک ضربه پنالتي خود را به هدر دادند.
47
 تعداد بازيکنان خارجي که در ترکيب 16 تيم در ليگ نهم به ميدان رفتند. سپاسي و سايپا تيمهاي بدون بازيکن خارجي بودند.
60
 استقلال اهواز با دريافت 60 گل بدترين رکورد ممکن در خط دفاعي را بر جاي گذاشت.
67
 سپاهان با کسب 67 امتياز رکورد بيشترين امتياز کسب شده در تاريخ ليگ را شکست.
71
 تعداد کارت هاي قرمز داده شده به بازيکنان در جريان ليگ نهم که نسبت به فصل پيش کاهش محسوسي داشت. پاس با دريافت 8 کارت قرمز رکوردار بود.
80
 تعداد گلهاي به ثمر رسيده از ضربات پنالتي که سپاسي با يک گل کمترين و صبا با 11 گل بيشترين تعداد ضربات پنالتي را به گل تبديل کرد.
84
 تيم استيل آذين در اولين فصل حضورش در ليگ برتر با دريافت 77 کارت زرد و 7 کارت قرمز خشن ترين تيم ليگ نهم لقب گرفت.
121
 تعداد گلهاي به ثمر رسيده توسط بازيکنان خارجي در ليگ نهم.
225
 بازيکناني که در ليگ نهم موفق به گلزني شدند.
286
 ليگ نهم طي 286 روز برگزار شد که بطور متوسط فاصله هر هفته 8 روز بود.
306
تعداد بازي‌هاي انجام شده در ليگ برتر نهم که همچون فصل قبل بود.
453
تعداد بازيکناني که در ليگ نهم به ميدان رفتند.
782
تعداد گلهاي به ثمر رسيده در ليگ نهم که نسبت به فصل پيش فقط يک گل افزايش داشته است! اين بيشترين گل به ثمر رسيده طي يک فصل در تاريخ فوتبال ايران است.
1090
 تعداد کارتهاي زردي که بازيکنان 18 تيم در ليگ نهم دريافت کردند.
3018
پويا سيف پناهي بازيکن تيم پاس همدان بيشترين دقايق را در بين بازيکنان ليگ نهم به ميدان رفت. سيف پناهي در 34 بازي تيمش حاضر بود.

0 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

    هیچ نظری برای این مطلب ارسال نشده است ! اولین نفر باشید ...

فرستادن دیدگاه


برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

پیوند ها

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور

مدیران سایت